Kastrace morčat

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

+420 607 654 685
info@veterinanavysince.cz
Kontakt

Veterina na VýšinceOtevírací doba

Po 10 - 14h
Út 17 - 19h 
St 10 - 14h
Čt 10 - 14h

Otevírací doba dle pacientů, ale vždy předem zavolejte  

Prosím předem se vždy objednat.

Pohotovost vždy po předchozí tel. domluvě. 

Onemocnění pohlavní soustavy u drobných savců – zejména morčic, ramlic a fretek – patří mezi jedny z nejčastějších zdravotních problémů. Klinické projevy jsou velmi rozmanité a často velmi špatně pro majitele rozpoznatelné.

Ovariální cysty u morčic
Nejčastěji cysty nacházíme u starších samic, nicméně je dobré si uvědomit, že u samice morčete není ani tak otázkou, zda bude na tyto potíže trpět, ale otázkou je kdy. Během života se toto onemocnění vyvine u 90% samic. Cysty jsou kolovité útvary s tenkou blánou vyplněné tekutinou. Můžete si je představit jako malé nafukovací balonky plné tekutiny, na jednom ovariu se jich obvykle vyskytuje hned několik. Velikostně bývají v rozmezí 0,5cm – 3 cm, ale není vzácností ani 5 centimetrová cysta. Podle toho z jaké tkáně pocházejí, je můžeme rozlišit na folikulární, luteální a serózní cysty. Vyskytují se buď jako primární problém nebo jako jsou náhodným nálezem při palpaci břišní dutiny. Postižená zvířata mají zvětšené břicho, výraznou hypotrichozu až symetrickou ztrátu srsti na bocích. Obvykle trpí anorexií, kterou majitelé přes obrovské břicho nevidí. Jedinou terapií je odstranění dělohy a vaječníků s cystami.

Ideálním řešením, jak tomuto problému předejít je kastrace v raném věku 3 - 4 měsíců, maximálně však do 6 měsíců. V tomto věku lze provést pouze ovariektomii, nebo-li odstranění vaječníků a to metodou z boku, přes dvě velmi malé ranky. Na rozdíl o této velice šetrné metody, musíme u starších zvířat odstraňovat nejen vaječníky, ale i celou dělohu a to už přes malé ranky z boku opravdu nejde. Přístup je pak klasicky přes dutinu břišní a jedná se o větší chirurgický zákrok s vyššími riziky oproti preventivní kastraci. Pokud tedy nemáte Vaší morčecí samičku do chovu vřele doporučujeme preventivní kastraci v mladém věku. Ušetříte sobě a hlavně Vaší zvířecí kamarádce spoustu trápení a v důsledku i financí.Copyright © 2024 Copyright veterina na výsince Rights Reserved.