Blechy, klíšťata a jak na ně

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

+420 607 654 685
info@veterinanavysince.cz
Kontakt

Veterina na VýšinceOtevírací doba

Po 10 - 14h
Út 17 - 19h 
St 10 - 14h
Čt 10 - 14h

Otevírací doba dle pacientů, ale vždy předem zavolejte  

Prosím předem se vždy objednat.

Pohotovost vždy po předchozí tel. domluvě. 

V dnešním článku, bychom se rády zabývaly na jaře velmi aktuální problematikou blech, klíšťat a jiných ektoparazitóz a rizik plynoucích z nich. A samozřejmě i nabídkou přípravků používaných v boji proti nim.

Blechy

Krom toho, že zablešení Vašeho čtyřnohého miláčka je už samo o sobě dosti nepříjemné (svědění, vykusování srsti, alergická reakce na bleší pokousání), je nutné si uvědomit, že blechy mohou navíc přenášet při pokousání tasemnice. Prevencí a důsledným vyhubením blech při případném zablešení, tak chráníte nejen svého miláčka, ale především sebe! Nepodceňujte choroby domácích zvířat – často se jedná o parazity přenosné na člověka.

Při odblešování je nutné respektovat vývojový cyklus blech a uvědomoit si, že šampony, zásypy a spreje tento problém nevyřeší, jelikož tyto příparavky hubí POUZE dospělé blechy, nikoliv vajíčka a larvy. Ve chvíli, kdy na psovi nebo kočičce najdete 4 blechy, vězte, že jich na sobě má cca 5x tolik, a v okolí Vašeho psa (respektive všude tam, kde má přístup – pelíšek, koberec, gauč, postel... se nacházejí desítky až stovky vajíček a larev, z kterých se při použití nevhodného prostředku brzy dočkáte další nadílky dospělých blech, a vše pokračuje jako bludný kruh – šamponem se zbavíte dospělců, ale doma číhají další a další vajíčka. Vývojový cyklus běžně trvá kolem 5 týdnů, nicméně jak vajíčka, tak larvy jsou schopny hibernovat až 2 roky a číhat v koutě na další příležitost, respektive okamžik, kdy přestane působit ochranný prostředek Vámi použitý.

Důrazně Vás chceme varovat před nákupem odblešovacích prostředků v drogeriích, chovatelských potřebách, ale i v lékárnách – často se setkáváme nejen s doporučením nevhodných přípravků, ale bohužel často z neznalosti jsou použity kombinace několika přípravků a nejednou jsme se setkali s otravami po "domácím" odblešování... A to bohužel i po doporučení přípravků v lékárně na první dojem erudovaným člověkem. Existují i plemenné predispozice s citlivostí na určité účinné látky a věková a hmotnostní omezení při používání "protibleších" prostředků. V důsledku nejen, že neušetříte, ba naopak. Podáním špatného přípravku se Vám odblešení prodraží často i do tisícovek korun.

Jednoznačně doporučujeme navštívit veterinárního lékaře, který Vám poradí nejvhodnější varianty na míru šité Vašemu mazlíčkovi. V dnešní době existují i kombinované přípravky chránící nejen proti blechám, ale i klíšťatům, případně svrabu, všenkám, demodiköze. V případě potřeby jsou na trhu navíc přípravky, které krom vnějších parazitů působí zároveň i na vnitřní parazity (srdeční červivost, škrkavky, dirofilárie, měchovci), takže si ušetříte jedno odčervení.

V boji proti blechám je nezbytné postupovat tak, že odblešíte nejen zvíře samotné, ale musíte se především zbavit vajíček a larev v okolí, jinak účinek nesplní ani omylem Vaše očekávání. Z dostupných prostředků je vhodné používat značkové přípravky renomovaných firem a respektovat fakt, že účinek obvykle koresponduje s cenou. Existuje široká škála přípravků od obojků, spot-onů, až po moderní tabletky. V poslední době máme od majitelů zvířat nejlepší odezvy na obojky značky Foresto (mají navíc výhodu netoxičnosti pro kočky, mohou i do vody), spot-ony Bravecto, Broadline, Advocate a s novinkou na trhu tabletami Bravecto, Comfortis, Spectrum, Nexgard a Nexgard Spectra.

Klíšťata

Při procházkách v lese, ale i v parcích měst a na dovolené se nevyhnete zaklíštění. Zejména pak v jižních zemích, ale v posledních letech i na jižnějších místech naší země a Slovenska hrozí reálné riziko přenosu velmi nebezpečných a neléčitelných, případně velmi těžko léčitelných chorob. Terapie těchno chorob finančně stoupá dle váhy psa na desítky až stovky tisíc korun. Některé z nich jsou bohužel i neléčitelné. Proto vřele doporučujeme prevenci, zvláště pak v případě vycestování jižním směrem. Nejvyšší kulminace klíšťat se udává na přelomu duben/květen a srpen/září.

U nás mají lidé obvykle v povědomí pouze Boreliózu, která není u psů zdaleka tak často diagnostikována a nepůsobí takové zdravotní obtíže a trvalé následky jako Leishmanióza, Dirofilarióza, Babesióza, Anaplasmóza a další... Obezřetně také klíšťata odstraňujte vhodným způsobem – rozhodně je nevytrhávejte prsty a nepoužívejte olej, který působí dušení klíštěte a tím i vyplavení slin s původci nákaz do krevního oběhu Vašeho mazlíčka. K odstranění klíšťat je vhodnější používat speciální kleštičky nebo háčky, kterými se klíště šetrně vytočí (není podstatné na jakou stranu se točící pohyb vykonává).

 

 Copyright © 2024 Copyright veterina na výsince Rights Reserved.