Fretky

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

+420 607 654 685
info@veterinanavysince.cz
Kontakt

Veterina na VýšinceOtevírací doba

Po 10 - 14h
Út 17 - 19h 
St 10 - 14h
Čt 10 - 14h

Otevírací doba dle pacientů, ale vždy předem zavolejte  

Prosím předem se vždy objednat.

Pohotovost vždy po předchozí tel. domluvě. 

Zubní kámen
Fretky mají sklon k tvorbě zubního kamene. Častější je výskyt u zvířat krmených výhradně měkkou stravou, ale ani fretkám krmeným granulemi se toto onemocnění nevyhýbá. Zbytky jídla a bakterie nejprve tvoří tzv. zubní plak, který postupně zmineralizuje a vytvoří tvrdý zubní kámen, který
způsobuje zánětlivé reakce v okolí zubu na dásních. Tím vznikají gingivitidy (záněty dásní) a periodontoitidy (záněty kostního podkladu zubů). V další fázi dojde k odhalení zubních kořenů a končí ztrátou chrupu. Pamatujte, že zubní kámen není pouze kosmetická vada, ale bakterie se vlivem zánětu dásní dostávají do krevního oběhu a mohou poškozovat srdce a ledviny.
Pravidelná aplikace zubní pasty pomáhá ke zpomalení tvorby zubního kamene. Je nutné používat pasty určené pro zvířata, které bývají ochucené, nepění a obsahují enzymy pro vyšší účinnost. Naše lidské zubní pasty obsahují pěnivé látky, které jsou pro zvíře nepříjemné a dráždí trávicí trakt. U většiny fretek nad 1 rok stáří nacházíme menší či větší množství zubního kamene.
Terapie je obdobná jako u psa a kočky – odstranění zubního kamene ultrazvukem v celkové anestezii, aplikace antibiotik a léků proti bolesti. U velmi postižených zubů je nutné provést extrakci.

Fraktury zubů
U starších fretek se často můžeme setkat s frakturami špičáků. U většiny z nich jde o zlomeninu v oblasti korunky, kdy bohužel často dojde k otevření dřeňové dutiny zubu. Bakterie se pak dostávají do zubního kanálku. Infekce zubní pulpy je velice bolestivá a zvíře často odmítá potravu. Terapie se provádí buď vyčištěním kořenové dutiny zubu nebo extrakcí. Samozřejmostí je podání antibiotik a nesteroidních antiflogistik.

Periapikální granulom
Tento granulom je vlastně lokální zánět spojený s rozpadem kosti v okolí postiženého zubu, nejčastěji špičáku. Vzniká jako komplikace při výrazném postižení zubů zubním kamenem nebo po neošetření zlomeného zubu. Léčí se extrakcí poškozeného chrupu společně s aplikací antibiotik a protizánětlivých léků.

Nadpočetné zuby
U fretek se můžeme setkat buď s pravou polyodoncíí (či-li vyšší počet zubů než je fyziologické) nebo s nepravou, kdy nevypadne mléčný chrup. Terapií volby je opět extrakce zubů.Copyright © 2024 Copyright veterina na výsince Rights Reserved.